O PLEMENI

                          HISTORIE                                          STANDARD

 

Povaha

Zlatý retrívr je vyrovnaný, od přírody přátelský, dobrosrdečný a mírný pes, který s každým dobře vyjde. Nejraději je, když může být součástí rodiny a účastnit se jejích každodenních činností. Může být chován venku i v bytě, ale trvalým pobytem o samotě v kotci psychicky značně strádá. Také se nehodí jako hlídací pes. Ostrost, která je pro hlídacího psa nutností je u zlatého retrívra naopak nežádoucí. Štěká většinou jen velmi málo, i když může varovat při příchodu lidí na jeho území.

 

Uplatnění

Zlatý retrívr byl původně vyšlechtěn k dohledání a aportování vodního ptactva, a proto miluje vodu a plavání za každého počasí. Ačkoli zůstává obdivuhodným loveckým psem, v současnosti je pro svou povahu stále více využíván jako rodinný pes. Mimo to se zlatí retrívři díky své inteligenci, vášni k aportování předmětů a lásce k lidem velmi často uplatňují při canisterapii a jako slepečtí a asistenční psi.

 

Potřeby

Zlatý retrívr potřebuje mimo psychické pohody také dostatek volného pohybu a zábavy. Alespoň hodinová procházka 2x denně je nutností k udržení dobré kondice psa. Rozhodně mu nestačí jen se proběhnout po vlastní zahradě.

Srst zlatého retrívra stačí mimo období línání česat a kartáčovat jednou týdně. Dále je nutné podle potřeby pečovat o drápky, uši a zuby viz doporučené knihy.