ZKOUŠKY PODROBNĚ

 

25-26.10.2008

Tento víkend jsme s Annie jely do dalekého Zlína opět na všestranné zkoušky, protože jsem pro jistotu přihlásila dvoje, kdyby náhodou jedny nevyšly. Vše začalo šestihodinovým bojem na dálnici D1, kam vyrazilo snad půl republiky. No, nakonec se to povedlo a my v sobotu ráno stály na nástupu. Vylosovaly jsme si číslo 16 a začaly tím pádem polem. To byl hned na úvod slušný masakr, protože například při handlingu byl na známku 4 z poslušnosti nutný čas max. 1 minutu, což první den nezvládl nikdo a druhý den pouze labrador Pablo z Muchovy boudy (čas 1:10), který také zkoušky po zásluze vyhrál. Přísné posuzování je v pořádku, pokud je pro všechny stejné, což nikdo nezpochybnil, ale myslím, že za většinu vůdců můžu napsat, že nám velmi vadil nejmenovaný, neustále se potupně šklebící člověk s trialovým labradorem, který se přijel podívat. Ať si milý pán příště odpustí své nehorázné, povýšené chování a uvědomí si, že naši psi jsou všestranní, to znamená, dokáží obstát všude i když třeba ne jako republikové jedničky, kdežto jeho pes umí pouze tupé běhání na kůl a zpět.

Ale zpět ke zkouškám, polem jsme tedy prolezli všichni i když se sníženou známkou z poslušnosti a v první ceně se tak z naší skupiny držela jen Annie a Wendy (Awendy Belle Moravia) od manželů Ulmanových. Na vodě nás při dohledávce kachny opustil jeden pejsek, ale jinak jsme postupovali všichni. Večer byl skvělý, jídla i vína dostatek, takže se nám druhý den ráno zrovna moc vstávat nechtělo. Ale vstali jsme. Jako první jsme šli na barvy. Terén byl opravdu těžký a velmi dobře zazvěřený, ale zvládli jsme to opět všichni. Annie sice nehlásila - tedy hlásila, ale stopu živého srnčího a já jsem vzhledem k zazvěření šla radši na jistotu  takže jsme to měli za 3 jako vodiči. Malý les byl celkem v pohodě, i když některé pejsky zmátl potůček uprostřed čtverce.  Nesmím zapomenout podotknout, že jak barvy tak malý les byli absolutně skvěle zorganizované ze strany pánů rozhodčích. Ještě nikdy jsem na zkouškách nezažila tak malé prodlevy mezi disciplínami.

Nakonec jsme tedy zvládly zkoušky v první ceně, stejně Wendy, které tímto gratulujeme. Na její výkony byla opravdu radost koukat. Gratulace samozřejmě letí i Pablovi-vítězi zkoušek Bolsíkovi - druhému nejlepšímu, Dizzy, která byla třetí a všem ostatním, kteří zkoušky úspěšně dokončili.

Atmosféra byla alespoň u nás ve skupině výborná, za což jsem vdečná, protože to není samozřejmost. Někteří lidé špatně nesou lepší umístění ostatních pejsků a vymýšlejí různé způsoby, jak proti sobě lidi poštvat, ale každý by měl mít na paměti, že je to jen hra a že to děláme především proto, že to naše pejsky baví a jim na umístění nezáleží. Navíc zkoušky to byly těžké a úspěch je už to, že naši pejsci uspěli.

 

17-19.10.2008 VZPR Třeboň

Po vnitřních bojích zda jet či nejet zapřičiněných neúspěšnou barvou na Svatováclavském poháru jsem přeci jen 17.10 vyrazila s Annie do Třeboně opakujíc si, že už to máme zaplacené, zkoušky jsou od slova zkusit a že to prostě nějak dopadne. Přestože zkoušky jsou maximálně pro 24 psů, tak se zdálo, že do jelo Třeboně půl republiky, protože cesta nám trvala téměř 4 hodiny. No, zvládly jsme to. Vylosovaly jsme si číslo 8, tzn., že jako první jsme měly v sobotu malý les, kde se začínalo obávanou dohledávkou dvou kusů srstnaté ve čtverci. No, moc jsem toho nenaspala...

Ráno se na Pergole sešly spíš přízraky vůdců, protože s tím spánkem jsem v tom evidentně nebyla sama.

Čtverec opět dokázal, že je těžkou disciplínou, protože pravý kus byl těžko nalezitelný a uvrhl tak hned 3 pejsky do třetí a jednoho do druhé ceny. Jen dva pejsci tak zvládli oba kusy časově na 4 a Annie díkybohu byla mezi nimi. Sice se mi trochu ulevilo, ale nervy přetrvávaly, zvlášť když na vlečce srstnaté jeden pejsek vypadl, druhý odstoupil ze zdravotních důvodů a další nevydržel na odložení. Tím se nám rázem zmenšila skupina o 50% a o nic lépe na tom nebyly ostatní skupiny. A to za námi byla jen čtvrtina zkoušek...

Po obědě jsme my zbylí šli na barvy. Moc jsem si přála, aby Annie na zkouškách konečně ukázala jak krásně hlásí u kusu, takže jsem byla pěkně nervózní a jako na potvoru jsem si ještě vylosovala první barvu. Následování jsme zmákly a nastala nejobávanější chvíle celých zkoušek. Vyrazily jsme na barvu. Byla jsem strachy bez sebe, že Annie jde špatně, ale zoufale jsem se snažila jí to nepokopat tak jako minulý týden, takže jsem víceméně šla za ní. No, podařilo se a já najednou koukám, že se blížíme k loži. Vydechla jsem si, odepla Annie z řemenu a vyslala jí po barvě. Krve by se ve mě nedořezal, když cca po 15 metrech  vyplašila srnu. Naštěstí se za ní vydala jen na pár metrů a stočila se zpět. Oddechla jsem si, ale evidentně předčasně, protože o 5 metrů dál vyplašila další. Za tou už se pustila, já jí chtěla přivolat, ale rozhodčí řekl, že to je riziko hlásiče a že mám počkat. Tak jsem tam stála, skleslá s vidinou 0 z barvy a jen jsem se modlila, aby za ní neběžela několik kilometrů. Cca po dvou minutách se opravdu vrátila, napojila se na barvu a odběhla. O chvilku později začala hlásit, ale moc blízko - jen stopu živého srnčího, tak jsem jí nasadila po druhé a vyslala znovu. Tentokrát zmizela z dohledu a k mé velké radosti se po chvíli opravdu ozvalo z dálky její štěkání. Chtěla jsem se k ní rozběhnout, ale to mi rozhodčí samozřejmě zatrhl. Postupovali jsme tedy k ní se zastávkami vždy když přestala štěkat (naštěstí vždy jen na pár vteřin kvůli nadechnutí) až jsme došli na dohled a já viděla hřbet srnčího. Tak úžasný pocit jsem už dlouho nezažila a když rozhodčí po poradě vyhlásili, že máme za 4, protože se i přes živé srny nedala od svého úkolu odlákat, neznala moje radost mezí. Flatka Ája (Ike z Vlčích luk) i golden Bruce (of Dream team) ze skupiny zvládli barvu také dobře a tím jsme měli pro sobotu hotovo.

V neděli nás pak čekalo pole a voda. Jeden by si myslel, že už budu klidná, ale jak jistě kdokoliv kdo vedl psa na zkouškách potvrdí, nervy přejdou až po poslední disciplíně. Ráno jsme vyrazili na pole a i když se u vlečky pernaté Annie snažila nejdříve aportovat rozhodčího a Bruce měl u slídění výstup typu: Paničko pojď si hrát, tak jsme všichni  všechno stihli v časovém limitu první ceny a polní disciplíny dokončili. Na vodních disciplínách nás pro změnu lehce vystresovala Ája, když místo dohledávání kachny v rákosí slídila v lese, což panička samosebou nemohla vidět a my se báli, že to nestihne, ale naštěstí jako správný flat, zvládla les i kachnu v časovém limitu na čtyřku. Tak jsme za společného povzbuzování dorazili až k markingu, kde Annie dostala svou jedinou trojku, protože se příliš brzy zastavila a musela bažanta malinko dohledat. Inu, nikdo není dokonalý. Ája i Bruce to zvládli s přehledem a tak jsme měli hotovo. Ája i Bruce bohužel každý díky jedné limitní známce ve III. ceně, ale i tak se z nás všech tím okamžikem staly majitelky všestranně lovecky upotřebitelných pejsků, z čehož jsme měly velkou radost.

Annie si nakonec svým výkonem (nikdo jiný jako hlásič na barvě nedošel) vydobyla titul CACT, stala se vítězem zkoušek a ještě získala pohár za nejlepší les.

O tom, že byly zkoušky náročné svědčí i to, že jen 11 z 22 pejsků uspělo (jeden vůbec nenastoupil) a o to větší gratulace letí Áje, Brucovi, Carlssonovi, Erfymu, Máňovi a všem, kteří zkoušky dokončili a moc děkujeme za krásnou atmosféru, díky níž se nám bude na zkoušky hezky vzpomínat.

 

11.10.2008 ráno jsme se s Annie prodíraly mlhou směr Stará Boleslav na Svatováclavský pohár. Ten se skládal z Lesních a Podzimních zkoušek. Po příjezdu do myslivecké chaty Houšťka, občerstvení, nástupu, rozlosování a ostatních náležitostech jsme vyrazily do honitby. Protože jsem patřila do skupiny losů 7-12, tak jsme se jako první vydaly na klid na stanovišti, následování a barvy. Barvy byly v pěkném terénu, nepředvídatelné a pekelně dlouhé. Nakonec ale všichni z naší skupiny uspěli, někteří lépe jiní hůře – Annie díky nervovému kolapsu paničky nejhůře..., ale na odpolední disciplíny jsme postupovali všichni. Ne tak dobře se ovšem vedlo druhé skupině. Většina pejsků se například prvně setkala s ještě teplým králíkem a ne všichni to ustáli. Když jsme se střídali, tak už pokračovali pouze 3 pejsci.

Povzbuzeni výborným obědem jsme pokračovali na odpolední disciplíny. Slídění s dohledávkou a marking byly pojaty pro nás trošku nezvykle, protože se odehrávaly v lese a obě disciplíny ve stejném prostoru, ale pejsci to zvládli všichni.

Vlečky pernaté a srstnaté byly pěkně připravené, ale bohužel se vlečka srstnaté stala osudnou i pro jednoho pejska z naší skupiny.

Zkoušky naprosto zaslouženě vyhrál Fabio Junior Mahikan, který díky hlášení na barvě měl nejvyšší počet bodů. O druhé a třetí místo šli do rozstřelu Brigitte of Dream team a Herbert ze Štěkotu. Každý pejsek si sice v rozstřelu neodpustil nějakou tu kulišárnu, ale nakonec byla lepší Brigitte. My jsme díky limitní jedničce z barvy skončili ve III.ceně, i když ostatní disciplíny jsme měly za čtyři.

Druhý den následovaly Podzimní zkoušky. Při vylosování bylo určeno, že vlečky budeme mít až odpoledne a tak jsme nastoupily na ostatní disciplíny. Stejně jako v sobotu byly zkoušky velmi přísně posuzovány a pejskům se neodpouštěly ani ty nejmenší chybičky. Byla to ale krásná podívaná, pejsci nádherně pracovali a obzvlášt slídění s dohledávkou, které obvykle bývá obávanou disciplínou vůdců vlastnících psy s dobrým nosem bylo opravdu úžasné. Terén byl takový, že každý pejsek měl možnost slídění prokázat aniž ho lákal kus pohozený na konci. Atmosféra v naší skupině byla také výborná, takže jsme se všichni i přes strach z výkonů našich pejsků dobře bavili. Marking i vodění jsme zvládli a pak přišlo na řadu přinášení kachny z hluboké vody. To byla poměrně těžká disciplína, protože vlez do vody byl značně příkrý a pohozená kachna díky proudu v Jizeře pomalu odplouvala. Všichni pejsci sice měli možnost si před aportem zaplavat, aby si vyzkoušeli vylézání z vody, ale bohužel tady opustilo pověstné zkouškové štěstí i jednoho člena naší skupiny.

Ve druhé skupině vypadli také dva pejsci, takže naše řady začaly opět řídnout.

Odpolední vlečky se staly osudné ještě jednomu pejskovi z naší skupiny a také druhá skupina byla zmenšena o jednoho člena. To už jsme ale naštěstí měli všechno hotovo.

Vítězem podzimních zkoušek se stala labradorka Tara (Hilary z Czafikova dvora) a Annie s Bondem (Diamond Aurea rosa) šli do rozstřelu o titul CACT, protože oba měli jednu trojku z přinášení. Rozstřel byla pro nás asi ta nejveselejší chvilka dne, protože nás oba pejsci řádně vypekli. Asi nám chtěli dát najevo, že už toho máme nechat a jet domů... Je zvláštní, jak celý den psi krásně pracují a v rozstřelu se najednou chovají jako by neuměli do pěti počítat. Rozhodně jsme se tím bavili ještě pěkně dlouho.

Vyhlášení vítěze Svatováclavského poháru bylo opravdu velkolepé, dorazil i Svatý Václav na koni, aby předal vítězi pohár. Tím se stal Bondík (Diamond Aurea Rosa), který jako jediný dokončil zkoušky po oba dny v první ceně. Bondíku gratulujeme!

 

13-15.6.2008 jsem se vydala s Annie zkusit štěstí zas na loveckých zkouškách, konkrétně na ZPR v Třeboně.

Už v pátek večer bylo po losování jasné, že na všechny disciplíny jdeme jako poslední a že první zkouškový den budeme u vody a na poli (připadlo na nás číslo 11). Ač to rosničky nepředpovídali, tak nám počasí velmi přálo, což bylo prima pro nás i pejsky. Začínali jsme vodou. Naše skupinka čítající 3 labradory a dva goldeny byla poměrně vyrovnaná, všichni psi zvládli  všechny disciplíny, a tak jsme záhy pokračovali svorně na pole. I tam jsme si všichni vedli dobře a tak jsme si alespoň pro sobotu mohli oddechnout. Annie byla ve svém živlu, moc ji to bavilo a narozdíl ode mě evidentně nebyla nervózní.

V neděli bylo stejně pěkně jako v sobotu, ale den nám moc valně nezačal, protože víru ve šťastné ukončení i druhého zkouškového dne podkopala hned první lesní disciplína a to vlečka srstnaté, kterou se nepodařilo dokončit  prvním dvěma pejskům. Na klidu mi nepřidalo ani to, že králíci byli malincí a na Annie tudíž lehcí. Slibovala jsem Annie hory doly, když mi toho králíčka pěkně přinese a ona si to naštěstí nejspíš vzala k srdci, takže jsem pokračovali dál. Dohledávka dvou kusů srstnaté ve čtverci byl další kámen úrazu, na kterém se hodně snižovaly známky i v jiných skupinách, ale naštěstí i to zvládla Annie bravurně a tak jsme už jen čekaly, jestli se dostaneme do rozstřelu.

Stalo se a my tak nastoupily (po novém losování) jako první na dohledávku do čtverce, tentokrát na jiném místě. Annie se snažila a oba kusy pěkně donesla, ale chvilku trvalo než je oba našla (před 4 minuty). Přeci jen byla první, les byl hustý a navíc ji něco pořád táhlo doleva. Druhý pejsek přinesl oba kusy téměř bleskově a bez jediné chybičky, takže vítěz byl prakticky jasný. Další dva pejsci odběhli příliš daleko z vytyčeného prostoru (také doleva) a tak, i když donesli oba kusy v kratším čase, tak Annie získala krásné druhé místo (CACT, res.CACIT), protože na rozstřelu hraje roli v první řadě provedení disciplíny a pak teprve čas. Atmosféra byla velmi příjemná, plná fandění a povzbuzování, rozhodčí milí a takže jsme si to s Annie moc užily a  už se těším na příště.

 

20.4.2008 jsme se vydali s Jiřkou a Semíkem na naše druhé WT a opět do Čelákovic. Cestu jsme našli bez problémů a po veterinární prohlídce a rozlosování do skupin (dvě, každá po deseti) jsme nastoupili spolu s dalšími pejsky do třídy E. Disciplíny byly pro pejsky náročné především psychicky, protože prakticky pro žádný aport nesměli běžet hned po dopadu. Legraci z toho, že si půjdeme zacvičit i do skupiny L, aby se pejsci víc proběhli (bývají tam aporty na delší vzdálenosti) jsme si dělali tak dlouho, až jsme se vzájemně vyhecovali do odpolední skupiny nás přihlásilo sedm. Ta už byla o poznání těžší (ale i zajímavější) a i když pak byla na pejscích, kteří pracovali od rána, znát únava, tak si myslím, že jsme si to všichni užili - rozhodně bylo odpoledne v naší skupince "E"čkařů na "L"kách docela veselo a případné neúspěchy byly brány většinou s humorem. Koneckonců absolvování odpoledních zkoušek bylo pro nás "E"čkaře jakousi třešničkou a spíše tréninkem, při kterém si naši pejsci zkusili nové, zajímavé disciplíny (rozhodně si většina z nás nedělala velké naděje na úspěch). Annie ale nakonec k našemu překvapení zvládla jak "E"čka tak "L"ka  a paradoxně v těžších zkouškách získala nakonec lepší umístění než v těch lehčích, zřejmě díky tomu, že mnoho pejsků neobstálo (ve třídě L úspěšně dokončili zkoušky pouze 4 pejsci ze 13). Krásné druhé místo nás hřeje u srdce a máme velkou radost, že to Annie zvládla.

Semíček si vedl také dobře, "E"čka zvládl bez problémů, ale na "L"kách už na něm byla znát únava a roztěkanost, takže ho dohledávání dummíků už tak nelákalo.

Kompletní výsledky najdete ZDE

 

11-12.8.2007 jsme s Annie jely na 4. ročník soutěže O Pohár Světa myslivosti do Malešova. Soutěž se jako každoročně skládala z podzimních a vodních zkoušek a pro velký zájem z řad vůdců byla tentokrát rozdělena na retrívry (sobota 24 psů, neděle 22) a slídicě (oba dny 12), přičemž pohár byl jeden pro všechny (pro rozdílnost disciplín a bodování určovala pořadí procentuální úspěšnost na obou zkouškách). Retrívři začali podzimkama a myslím, že můžu za všechny říct, že náročnost některých disciplín nás docela překvapila. Ale koneckonců nějak se to pořadí udělat musí a pejsci i vůdci tak alespoň měli možnost ukázat co kdo umí. O náročnosti zkoušek svědčí i fakt, že pouze jeden pejsek z 24 udělal všechny disciplíny na plný počet bodů. My ostatní jsme se probíjeli s nějakou tou 3, někteří i s nižšími známkami a zejména mladší psi, kteří tu byli na prvních či druhých zkouškách, měli značné potíže. Doufejme, že je to neodradilo, protože  každý začátek je těžký a pár neúspěchů neznamená, že si za pár měsíců nemůžou sáhnout na metu nejvyšší.

První dvě místa na podzimkách byla tedy jasná. První GR Akim z Královských teras se samými 4, druhá LR Bailie Pohoda s jednou 3 s koeficientem 4 (marking). Dalších 5 psů včetně nás mělo jednu 3 s koeficientem 5 (slídění s dohledávkou (náš případ) a vlečky) a tak jsme nastoupili do rozstřelu o 3-7. místo. Rozstřel byl dohledávka dvou bažantů (jeden na 50 kroků a druhý na 100 kroků). Hodnotil se projev pejska, chuť a radost z práce, nos, kontakt s vůdcem, způsob přinesení aportů a jako poslední se sledoval čas. Všichni pejsci si vedli výborně a donesli oba kusy a tak rozhodčí měli těžké rozhodování. Nakonec nejlepší dojem udělala naše Annie (šla poslední, protože jsme si ráno vylosovaly číslo 22 a byla natěšená na to si zaslídit) a tak jsme získaly 3. místo a titul res.CACT. No a protože Akim už je pracovní šampion, tak jsme tím splnily i podmínky pro udělení titulu ŠAMPION PRÁCE.

 

Druhý den jsme nastoupily na vodky (já stále ještě štěstím bez sebe ze získání posledního titulu na šampióna), vylosovaly si číslo 12 a odebraly se na dohledávku kachny v rákosí. Hned na první disciplíně neštastně, i přes velkou snahu, skončili 3 mladí pejsci, protože nedohledali hozenou kachnu, která zapadla a později byla zřejmě zadupána do rákosí, jeden pejsek vypadl na klidu na stanovišti a tak jsme nakonec zbyli z naší skupiny pouze dva. Byl to smutný pohled. Nakonec jsme s Annie prošly všechny (některé opět značně náročné) disciplíny, dospěly až na konec se samýma 4 a čekaly na rozstřel. Ten byl stejný jako v sobotu, ale dohledávka byla v rákosí (tedy jeden kus v rákosí a druhý za rákosím na louce, což rozhodčí zdůraznili již na začátku) a šli do něj 3 goldeni (nikdo jiný zkoušky se samýma 4 nedokončil).

První pejsek (Dasty Chlupaté štěstí) i přes velkou snahu dohledal za 10 minut jen jeden kus a pak jsme byly na řadě my. Rozhodčí nám vymezil prostor, kde máme hledat a já vyslala Annie. Opět raketový start a během pár vteřin už přinášela první kachnu. Druhá kachna byl docela problém, protože Annie se dozadu nechtělo, točila se s větrem a pobíhala všude možně. Nakonec se mi ji ale podařilo přesvědčit, že se má jít podívat až dozadu na konec pruhu, který vymezili rozhodčí. Naštěstí jí v tu chvíli správně foukl vítr a i druhá kachna byla naše. Třetí šel Akim z Královských teras a i přes to, jak zkušený je to pes, tak měl také problém s druhou kachnou - i když obrácený. Nejdřív velmi rychle donesl vzdálenější kachnu a pak delší dobu dohledával tu bližší. Nakonec se to i jemu podařilo a bylo na rozhodčích, aby určili vítěze rozstřelu. Tím se stala opět Annie, protože Akim prý jednu kachnu nedonesl přímo k vůdkyni, ale částečne jí obešel (my to neviděly, protože si Annie zrovna užívala slibovaného a zaslouženého pacholíka). Inu, nervy hrály nejen nám, ale i pejskům.

Z vodních zkoušek jsme si tedy odvezly titul CACT a vítěze zkoušek.

Pohár Světa myslivosti vyhrál podle předpokladů Akim z Královských teras a my obsadily krásné druhé místo. Třetí místo obsadil LR pana Šafaříka. Celkově téměř všechny příčky obsadili retrívři, protože slídičům se zejména v sobotu moc nedařilo (uspěli pouze 4 z 12).

Celkově si myslím, že to byly jedny z nejtěžších zkoušek, co jsme s Annie absolvovaly, ale byly výborně připravené (organizace byla dvojnásob těžká, protože to vlastně byly čtvery zkoušky), atmosféra byla většinu času příjemná a posuzování rozhodčích bylo jak pro slídiče  tak retrívry stejně přísné, což dávalo všem stejné šance.

 

28.7.2007 jsme zaskočily s Annie do Obořiště (nedaleko Dobříše) na klubové zkoušky z vodní práce. Při nástupu jsme si vytáhly 7 (tedy první pes v druhé skupině) a vyrazily na slídění v rákosí. Terén byl poměrně náročný, rozhodčí přísní a tak jsem s napětím čekala, jak si Annie povede. Šlo jí to zpočátku dobře, ale pak se zhruba v půlce slídění něčeho polekala a chvilku se nechtěla vzdálit na víc jak deset metrů. To byl problém, protože rozhodčí chtěli daleké slídění. Kachnu našla dobře, ale já už věděla, že toužebně očekávaná čtyřka to nebude. A nebyla. Dostaly jsme dvojku a bylo jasné, že pokud něco nepokopeme ještě víc, tak budeme v druhé ceně. Nakonec jsme ze všech ostatních disciplín ty čtyřky měly a jely tak domů s druhou cenou. Pro Annie to byl každopádně velmi dobrý trénink v úplně novém prostředí, já si výborně popovídala s ostatními a získala řadu nových poznatků a tak si myslím, že nebudu lhát, když napíšu, že já i Annie jsme si to výborně užily.

 

16.-17.6.2007 jsme byly s Annie na soutěži o pohár prezidentky RK v Kostelních Střímelicích. Soutěž se skládala z lesních a vodních zkoušek a byla rozdělena tak, že v sobotu byly lesní a v neděli vodní zkoušky a po skončení celé soutěže byl nejlepšímu jedinci každého plemene zadán titul CACT a vítězi soutěže pak i titul CACIT a pohár vítěze soutěže.

Musím říct, že se zkoušky velmi vydařily, počasí bylo dobré, zázemí místního mysliveckého spolku naprosto perfektní, včetně občerstvení, rozhodčí přátelští, organizace absolutně úžasná (lesní zkoušky skončily už ve 4 hodiny odpoledne, což je velmi neobvyklé) a vůdci se sešli tak skvěle, že atmosféra byla po celé 2 dny opravdu výborná. Síly našich pejsků byly hodně vyrovnané a tak do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vlastně vyhraje. Z celkového počtu 11 psů nastoupených na lesní zkoušky dokončilo 10 pejsků. My jsme s Annie zvládaly vše na plný počet bodů až na marking, ze kterého jsme dostaly známku 3, protože si Annie špatně zapamatovala místo dopadu. No, holt jsme na téhle disciplíně v poměrně těžkém terénu neměly to pověstné zkouškové štěstí. Mezi pejsky byli dva oznamovači a jeden hlásič, takže bylo jasné, kdo pro tento den obsadí první místa.

Večer bylo u myslivecké chaty grilované prase sponzorované Retriever klubem, živá hudba a taneček a myslím, že určitě nebudu lhát, když napíšu, že jsme si to všichni náramně užili.

Druhý den byly vodní zkoušky, na které dojel ještě další pejsek. Většina pejsků opět dokázala dobrou připravenost a z 12 pejsků jich 11 prošlo. Annie šla na samé 4 a dokonce i v rozstřelu (aport kachny z vody) byla nejrychlejší, takže se stala vítězem vodní části této soutěže. Vzhledem k pořadí na lesních zkouškách jsme celkově v soutěži o pohár prezidentky RK obsadily 3. místo a získaly titul Res.CACT. Musím říct, že při konkurenci takových pejsků, jací se zůčastnili jsem na Annie náležitě pyšná. Vítězem zkoušek a tím pádem i soutěže o pohár prezidentky se díky svému výkonu právem stala labradorka Eve´s Elisabeth Tetřeví dvůr vůdkyně Evy Černé a 2 místo s tituly CACT a Res.CACIT získala goldenka Darcy the Dream Team Martiny Jiráskové. Oběma ještě jednou moc gratulujeme.

 

27.5. 2007 jsme jely a Annie na naše první lesní zkoušky. Prostředí zkoušek bylo pěkné, organizátoři se velmi snažili a dobře se o nás starali, ale i přes veškerou snahu skončily zkoušky až pozdě v noci. Marná sláva, lesní zkoušky jsou evidentně časově velmi náročné. Annie vypadla bohužel hned ráno na barvě, ale mohly jsme si všechny disciplíny dodělat, což nás velmi potěšilo. Jako na potvoru samozřejmě bylo vše ostatní za 4. No, snad nám to vyjde příště.

 

14.4.2007 jsme s Annie jely na naše první Working testy do Čelákovic u Prahy. Vzhledem k tomu, že jsem do té doby o WT věděla tak akorát že existují a že se tam necvičí se zvěří ale s dummíky, tak jsem nás automaticky přihlásila do nejnižší třídy (třída E). Na místo srazu jsme díky skvělé mapce poslané s propozicemi dorazily bez bloudění a po veterinární prohlídce, nástupu a rozlosování čísel jsme se hromadně odebrali na nedalekou louku. Tam jsme se rozdělili, losy 1-8 šly s rozhodčí Katkou Faltusovou na vodu a losy 9-15 šly s Ivou Sieberovou na marking a dohledávku. Já jsem pro nás vylosovala číslo 3, takže naším prvním úkolem byl marking na vodě. Hned první pejsek dummíka na vodě nenašel a vypadl, což mi na kuráži moc nepřidalo. Nakonec jsme to však zvládly a s pocitem úlevy, že jsme nevypadly hned na první disciplíně jsem čekala, co bude dál. Další disciplínou byl marking přes bahnitou strouhu. Zvládly jsme to taky, i když si Annie přesně nepamatovala místo dopadu a musela jsem jí pomoct pískáním. Po téhle disciplíně jsme se vyměnili s druhou skupinou a šli na klasický marking, který Annie zvládla tak perfektně, že si ode mě vysloužila nejmíň 3 piškoty. Dohledávka už tak skvělá nebyla, protože si Annie vzpomněla, že je lovecký pes, že zvěř je vždy přednější a chvíli jí trvalo než pochopila, že opravdu má hledat jen tam, co chci já a že stopa zvěře není žádoucí. Poslední disciplínu na poslušnost jsme taky zvládly a pak už měla celá "éčková třída" volno. Nakonec uspělo 13 pejsků z 15, což je podle mě velmi dobrý výkon na to, že některé disciplíny byly poměrně náročné. Po nás šly ještě skupiny L a M - celkem 8 psů, takže jsme na vyhlášení výsledků poměrně dlouho čekali. Stálo to ale za to, protože jsme měli možnost sledovat práci pejsků ve vyšších skupinách. Vzhledem k tomu, že rozhodčí neřekli u žádných disciplín dosažené body a díky mé neznalosti WT jsem do poslední chvíle věděla jen to, že jsme prošly. Jediné, co jsme věděli bylo to, že dvě fenky z naší skupiny, které měly shodný počet bodů obsadily 3 a 4 místo (šly spolu do rozstřelu). Když pak došlo na vyhlašování, tak rozhodčí začali od posledního místa a já trpělivě čekala, kde budem (myslela jsem tak na 5-7 místo). Když došli k první pětce a Annino jméno pořád nezaznělo, tak jsem měla obrovskou radost, protože to znamenalo, že jsme v první trojce, ale když zaznělo jméno druhého psa a my to furt nebyly, tak jsem pojala podezření, že na nás zapomněli a nějak nás nezařadili do pořadí. No, nebylo to tak a já ke svému obrovskému údivu zaslechla Annino jméno na prvním místě (získaly jsme 94 bodů ze 100). Docházelo mi to dost pomalu a ještě v neděli jsem se chodila dívat na pohár, abych se ujistila, že je to pravda.

Jsme na Annie všichni strašně pyšní, protože nám opět dokázala, že je vážně senzační.

 

20.1.2007 si Annie na NFTR v Terešově doběhla pro krásnou I.cenu. Pravda, být v rozstřelu by bylo lepší, ale vzhledem k tomu, že Annie absolvovala zkoušku pod antibiotiky a prakticky se na tuto zkoušku vůbec nepřipravovala, tak je i I.cena bez titulu obrovský úspěch. Navíc jsme tentokrát neměly moc štěstí. Vytáhly jsme si los č. 8 a byly tak poslední v první skupině. Na naši stranu nelétalo moc bažantů, střelci zrovna také neměli moc štěstí a tak jsme měly v první leči pouze jeden aport, který padl velmi nadržené Annie (po cca 15 min. pouhého sledování) 5m od hlavy, takže se nestihla ani pořádně rozběhnout. Navíc ještě byl křídlovaný a ona si ho proto párkrát nadhodila v mordě a jednou zlepšovala na zemi úchop. Výsledkem byla malá 3 z přinášení. Byla jsem v klidu, protože "to" si přece v další leči hravě opravíme. No, v druhé leči jsme díky losu č. 8 stály až na kraji, kde znovu skoro nic nepadalo a tak běžela Annie opět pouze pro jednoho bažanta vzdáleného cca 150m (běžela pak ještě pro jednoho, ale už mimo soutěž). Přinesla ho předpisově, ale už nám to nebylo nic platné. Výsledkem bylo to, že oproti ostatním psům, kteří měli třeba i 9 aportů, neměla Annie příležitost si přinášení opravit (průměr pomocných 3 a 4 je 3,50 a nahoru se zaokrouhluje až od 3,51) a výsledná známka za přinášení byla tudíž 3. No jo, s živými bažanty lze těžko zajistit, aby měli všichni naprosto identické podmínky. Navíc my jsme zas tak málo toho štěstí neměly, když se nám podařilo i s antibiotiky dokončit v I.ceně.

Jsme na Annie za její krásný výkon moc pyšní, je to pěkný začátek zkouškové sezóny.

Na zkouškách bylo mnoho velmi dobrých pejsků a do rozstřelu se samými 4 jich mělo jít 6 (podle řádů šli ale jen 4 - dva nejstarší byli z rozstřelu vyřazeni). Byli to samí goldeni, protože labradorům na těchto zkouškách také štěstí moc nepřálo. Rozstřel byl dohledávka bažanta ve vysoké trávě na vzdálenost cca 80m a úspěšně bažanta donesl pouze první pejsek, protože to ještě neměl zapachované zřejmě mu i dobře foukl vítr (byl poměrně silný a směrově nestálý). Ostatním pejskům se tam i přes nadměrnou snahu jich samých i páníčků nepodařilo dojít. Pořadí 2-6 místa bylo určeno věkem pejsků a Res. CACT dostal pejsek v rozstřelu nejmladší.

 

23-24.9.2006 jsme úspěšně absolvovali ZPR, Annie se stala vítězem zkoušek a získala tituly CACT a CACIT.

 

A jak to vlastně bylo?

Původně jsme vůbec neměli v úmyslu na tyto zkoušky jít, ale protože se nám nepodařilo, i přes Annin velmi dobrý výkon první den zkoušek, dokončit ZPR v Třeboni, tak jsme se rozhodli, že zkusíme stejné zkoušky pořádané Retriever klubem o 14 dní později.

Musím přiznat, že jsem byla velmi mile překvapená skvělou organizací a přátelským chováním rozhodčích. I když zkoušky byly náročné a konkurence veliká (9 GR, 8 LR a 1 CBR), tak atmosféra byla uvolněná, což vedlo k menší nervozitě vůdců (alespoň u mě, přestože jsem si vylosovala číslo 1) a tím k lepším výkonům pejsků. Do závěrečného rozstřelu se nakonec dostalo 5 goldenů a jeden labrador a klání to bylo opravdu napínavé. Rozhodoval čas donesení dvou kusů pernaté na poli (pro ztížení byly odstraněny tyčky a nařízeno pořadí v jakém má být pernatá donesena) a výsledky byly někdy opravdu těsné (např. mezi druhým a třetím místem byl rozdíl pouhé 3 vteřiny). Všichni pejsci si vedli výborně, Annie s rozstřelovým číslem 6 si musela počkat až na úplný konec rozstřelu, což způsobilo, že byla těměř k neudržení a letěla jako blesk, čímž si vydobila první místo a z obce Nezdřev si tak odvezla obrovský a krásný pohár vítěze zkoušek. Narozdíl od minulých zkoušek se nás teď evidentně štěstí drželo od začátku do konce, což jsme velmi rádi a doufáme, že to tak bude i dál.

 

5.8.2006 - Jako přípravu na zářiové ZPR jsme si zopakovali zkoušky z vodní práce a Annie předčila všechna naše očekávání (vzhledem ke ztrátě kondičky po štěňatech nijak velká nebyla), předvedla vynikající výkon, získala plný počet bodů a vybojovala titul CACT v konkurenci 10 goldenů. Celkově obsadila úctyhodné druhé místo. Jsme na ní moc hrdí.

 

Výsledek: 136 bodů, I. cena - CACT

 

22.10.2005 jsme spolu s bráchou Arnym a kamarádkou Aimee zkusili štěstí na podzimních zkouškách v Nových Jirnech. Uspěli jsme všichni, což byl důvod k oslavě.

Výsledek: 268 bodů, I. cena

 

21.8.2005 jsme úspěšně dokončili zkoušky z vodní práce v Malešově. První cena nám sice utekla o dva body, ale nevadí. Zkusíme to znovu a třeba budeme mít víc štěstí.

Výsledek: 61 bodů, II. cena

 

9.5. 2005 jsme v Žumberku, povzbuzeni přítomností našeho cvičitele Viktora, absolvovaly s dalšími psími i lidskými kamarády ze cvičáku  naše první zkoušky - zkoušky OVVR.  Vše se to odehrávalo pod drobnohledem rozhodčí Lucie Šerákové.

Zkoušky byly vzhledem k úmorným vedrům pro pejsky dost náročné, ale přesto se podařilo všem uspět. Annie měla, stejně jako její bratr Arny plný počet bodů, ale protože vítěz může být oficiálně jen jeden, tak se díky jménu vítězem zkoušek stala naše fenka.

Výsledek: 232 bodů, I. cena - vítěz zkoušek

 

podrobnosti o výše uvedených zkouškách (tabulka výsledků, fota účatníků atd) jsou na stránkách klubu chovatelů loveckých slídičů v sekci zkoušky z výkonu

 

zpět NAŠI PSI