HISTORIE
 
 
Golden retriever je plemeno poměrně mladé a o jeho přesném původu se stále diskutuje. V padesátých letech 19. století se o jeho rozvoj zasloužil anglický šlechtic lord Tweedmouth. Použil pravděpodobně žlutého retrievera s vlnitou srstí (pes Nous) a dnes již neexistujícího tweed water španěla (fena Belle), později přikřížil také irské setry a pískově zbarvené bladhaundy. Výsledkem byl pes s vynikajícími povahovými vlastnostmi, vrozenou chutí k přinášení a s výborným čichem.
V roce 1913 bylo plemeno golden retriever oficiálně uznáno a zaregistrováno.
 
V České republice se plemeno zlatého retrívra (golden retrievera) chová od roku 1981. Do Čech přivezl pan Hylmar z Nové Paky první dva jedince z Holandska, fenu Siti v.N. Kadiek a psa jménem Eros. Tento holandský pár se stal základem chovu zlatých retrívrů u nás a oba jako typičtí představitelé svého plemene byli povahově i exteriérově vynikající.
Dalším významným importem byli z Maďarska dovezený pes Balatonnagybereki Apó Rip a z Jugoslávie dovezená fena Rowera Heksa. Tito dva jedinci však už nedosahovali kvalit svých předchůdců. Další import pocházel též z Jugoslávie a byl jím interšampion Glenn Wesljarski. Glenn byl exteriérově vynikající, nicméně někteří chovatelé tvrdili, že je to pes zlý, agresivní.
Další importovaná fena, Harmony of Chivas, se v našem chovu neuplatnila.  Ve stejné době byla dovežena fena z Kanady, která ale nemohla být v chovu využita, protože všichni její potomci z prvního vrhu trpěli chudozubostí.
Na začátku roku 1989 byli dovezeni ze Švýcarska pes jménem Dorion Belaja a fena Dyce Belaja. Dorion Belaja se významně uplatnil v chovu zlatého retrívra v České republice a fena Dyce Belaja je zakladatelkou linie zlatého retrívra z chovných stanic „Vlčí luka" a „Vlčí step“. Přelom v chovu zlatých retrívrů u nás nastal po roce 1989, kdy k nám začali být importováni goldeni z více zemí.
Panem Hylmarem byl dovezen pes CH High Endeavour´s Active Royal Dutch z Holanska a pes Hajoy Signia to Araukarity z Velké Británie.
Dalšími importy byli Hawkbatch Jolly Roger, rovněž z Velké Británie, JCH Gáláns Valentin z Maďarska, Melody Makers Melody of Louis z Dánska, Zento Fellow v. Larchenbruch z Rakouska, Quajun Ares z Finska, Tartarus of Bridge Four z Belgie, Seppe of Great Pleasure a další. 
 

Zpět O PLEMENI